Miasto Umarłych tętni życiem!

Miasto Umarłych tętni życiem!

Miasto Umarłych tętni życiem!
autorem artykułu jest Euzebiusz Onufry

Położona przy głównej drodze w Kairze dzielnica zwana Miastem Umarłych, to jedyne tego typu miejsce na świecie, gdzie na cmentarzu o powierzchni kilku kilometrów kwadratowych żyje, w harmonii ze spoczywającymi tam na wieki przodkami, ponad 3 miliony ludzi. Kim są ci ludzie? Czemu wybrali właśnie to miejsce?

Moja wyprawa do Egiptu chyliła się już ku końcowi, miałem jeszcze jeden dzień na zwiedzanie Kairu. Plecak już spakowany. Myślałem, że nic ciekawego już się nie przydarzy. Wybrałem się na wielki targ. Przy samym wejściu uderzyła mnie woń olejków zapachowych, kadzideł i roznoszącego się po całej okolicy zapachu kawy. Niespotykany gwar, ruch nieco mnie przytłoczyły. Poszedłem dalej. Dotarłem do Cytadeli, obejrzałem Alabastrowy Meczet i przystanąłem aby podziwiać panoramę Kairu. Po chwili rzuciła mi się w oczy dziwna zabudowa położonej nieopodal dzielnicy. Zacząłem się zastanawiać co to takiego i przypomniałem sobie o Mieście Umarłych.
Nie byÅ‚em dokÅ‚adnie pewien co to za miejsce. CzytaÅ‚em co prawda zdawkowe informacje na ten temat, ale prócz tego, że gdzieÅ› tu istnieje nie wiedziaÅ‚em o nim nic. PrzerosÅ‚o to moje najwiÄ™ksze wyobrażenia. Gigantyczny obszar, poÅ‚ożony u stóp wzgórza Moqattam, stanowiÄ…cy osobnÄ… dzielnicÄ™ miasta, zamieszkaÅ‚y przez ponad 3 miliony osób. Miasto UmarÅ‚ych to rzeczywiÅ›cie miejsce, gdzie ludzie żywi zamieszkujÄ… razem z umarÅ‚ymi. NiegdyÅ› byÅ‚ to cmentarz, a w zasadzie dwa cmentarze, które z biegiem czasu zostaÅ‚y ze sobÄ… połączone. By dokÅ‚adnie naÅ›wietlić sprawÄ™ warto dodać, że cmentarze w Egipcie wyglÄ…dajÄ… jednak zupeÅ‚nie inaczej niż polskie. Nie ma tu raczej pojedynczych grobów. Najczęściej spotykane sÄ… tu różnych rozmiarów grobowce, w których chowani byli czÅ‚onkowie jednej rodziny. Część z nich to pokaźnych rozmiarów budowle przypominajÄ…ce paÅ‚ace z baÅ›ni tysiÄ…ca i jednej nocy. SÄ… to grobowce rodzinne bogatych i wpÅ‚ywowych mieszkaÅ„ców Kairu. Jest to miejsce spoczynku wielu suÅ‚tanów. WiÄ™kszość grobowców, mniej zamożnych rodów, przypomina skromne domki. Jeszcze w XIX w. zamieszkiwali go jedynie ludzie odpowiedzialni za pielÄ™gnowanie grobowców. Obyczaj ten znany byÅ‚ w Egipcie od czasów faraonów. Cmentarzysko to z czasem staÅ‚o siÄ™ schronieniem dla bezdomnych i przestÄ™pców. Stopniowo zaludniane byÅ‚o coraz bardziej. Schronienia poszukiwali tu ludzie, którym żywioÅ‚ pożaru, lub trzÄ™sienie ziemi zabraÅ‚y caÅ‚y życiowy dobytek. Zdesperowani pozbywali siÄ™ zmarÅ‚ych i zajmowali ich miejsce. PrzeciÄ™tne domostwa skÅ‚adajÄ… siÄ™ z odgrodzonych kilku grobowców. PÅ‚yty nagrobkowe sÅ‚użą tu czÄ™sto za łóżka bÄ…dź stoÅ‚y. Niektóre z domostw sÄ… zelektryfikowane. DziÅ› miasto żyje wÅ‚asnym życiem. Gromadki dzieci biegajÄ… cmentarnymi alejkami. Gdzieniegdzie powstaÅ‚y warsztaty rzemieÅ›lnicze. ZnajdujÄ… siÄ™ tu również szkoÅ‚y i meczety. Część alejek cmentarnych przeksztaÅ‚cona zostaÅ‚a w ulice. KursujÄ… tÄ™dy autobusy miejskie. BÄ™dÄ…c w takim miejscu szokuje wszechobecna dwoistość. Miasto UmarÅ‚ych – tÄ™tniÄ…ca życiem dzielnica, ponury klimat cmentarny – bawiÄ…ce siÄ™ wesoÅ‚o dzieci, po jednej stronie głównej drogi Kairu miasto peÅ‚ne turystów – po drugiej obszar gdzie nawet miejscowi wybierajÄ… siÄ™ niechÄ™tnie. Ludność tu mieszkajÄ…ca trudni siÄ™ zazwyczaj segregowaniem Å›mieci, lub drobnymi usÅ‚ugami rzemieÅ›lniczymi. Duża część spoÅ‚ecznoÅ›ci tej dzielnicy to żebracy. PrzyglÄ…dajÄ…c siÄ™ mieszkaÅ„com Å‚atwo zauważyć można, że w wiÄ™kszoÅ›ci sÄ… to ludzie ciężko doÅ›wiadczeni przez los, przez co sÄ… bardzo nieufni i niezbyt goÅ›cinni. Miasto godne jest zobaczenia, jednak nie należy zapuszczać siÄ™ zbytnio w głąb, gdyż jest to dość niebezpieczna dzielnica.


--
:)

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
O skutecznej nauce języków obcych
Lustrzanka Cyfrowa Olympus E-420
Kulturystyka-odżywki
Najpopularniejsze błędy niedorobionego uwodziciela
Jak zabić „nudnÄ… nudÄ™” w zwiÄ…zku?